Heerlijk deze zomer met de trein door Nederland reizen voor een aantrekkelijk vast bedrag per maand. Dat was het idee achter de goedkope zomertreinpas die het kabinet eerder aankondigde. De maatregel moest treinreizen in de zomer betaalbaarder maken en reizigers een goedkoper alternatief bieden in een periode waarin de kosten voor vervoer flink zijn gestegen.
Toch bleef het na de eerste aankondiging lange tijd relatief stil rond deze zomertreinpas. Terwijl de beoogde periode inmiddels bijna voor de deur staat, vragen veel reizigers zich af hoe concreet het plan nu eigenlijk is. Komt de treinpas er echt? Vanaf wanneer kun je ermee reizen? En blijft de prijs inderdaad 49 euro per maand?
Premier Rob Jetten sprak bij de presentatie van de plannen over de zomermaanden juni, juli en augustus. Inmiddels is het 25 mei en komt de officiële zomer snel dichterbij. Tijd dus voor een update: dit is wat er nu bekend is over de zomertreinpas van 49 euro.
Komst is zeer waarschijnlijk
De relatieve stilte rondom de extra voordelige treinpas voor de zomer betekent niet dat het plan van tafel is. Integendeel: op 22 mei is het voorstel officieel naar de Tweede en Eerste Kamer gestuurd. Daarmee is de zomertreinpas een stap dichterbij gekomen, al is de invoering op dit moment nog niet helemaal definitief.
De Kamers moeten zich nog buigen over de financiële dekking van het plan. Daarnaast moeten er nog definitieve afspraken worden gemaakt met NS en de regionale treinvervoerders. Dat is belangrijk, omdat de pas niet alleen in NS-treinen zou moeten gelden, maar in alle binnenlandse treinen in Nederland.
Toch lijkt de kans groot dat de zomertreinpas er daadwerkelijk komt. Het kabinet heeft het voorstel concreet uitgewerkt en de beoogde ingangsdatum ligt al dichtbij. Voor reizigers betekent dit dat er waarschijnlijk snel meer duidelijkheid komt over de exacte voorwaarden, de manier van bestellen en de praktische werking van de pas.
Alleen voor de trein
De tijdelijke voordeelpas gaat zo goed als zeker specifiek voor treinreizen gelden. Het wordt dus geen algemene ov-pas waarmee je in de zomer onbeperkt met trein, bus, tram én metro kunt reizen. Wie gebruik wil maken van de zomertreinpas, moet er rekening mee houden dat de regeling alleen bedoeld is voor binnenlandse treinritten.
Daarmee verschilt de Nederlandse zomertreinpas duidelijk van sommige buitenlandse voorbeelden, waarbij één goedkoop maandticket toegang geeft tot een veel breder deel van het openbaar vervoer. In Nederland lijkt bewust gekozen te worden voor een beperktere variant, gericht op de trein en op reizen buiten de spits.
Het lijkt bovendien niet om een volledig nieuw product te gaan. De maatregel wordt waarschijnlijk vormgegeven als tijdelijke prijsverlaging van een bestaand treinabonnement, zoals NS Flex Dal Vrij. Dat maakt invoering op korte termijn eenvoudiger, maar betekent waarschijnlijk ook dat de voorwaarden van zo’n bestaand abonnement grotendeels leidend blijven.
Wanneer mag je reizen?
De zomertreinpas is bedoeld voor reizen in de daluren. Dat betekent dat je er doordeweeks niet de hele dag vrij mee kunt reizen. De pas geldt naar verwachting op werkdagen buiten de drukste momenten: van 09.00 tot 16.00 uur en van 18.30 tot 06.30 uur. De ochtendspits en avondspits vallen er dus niet onder.
In het weekend en op feestdagen kun je waarschijnlijk de hele dag met de pas reizen. Dat maakt de zomertreinpas vooral interessant voor dagjes uit, weekendtrips en reizen waarbij je niet per se tijdens de spits hoeft te vertrekken.
Wanneer en wat kost de zomertreinpas?
De voorlopige periode waarover wordt gesproken loopt van 21 juni tot en met 31 augustus 2026. Daarmee valt de zomertreinpas grotendeels samen met de zomerperiode en de schoolvakanties. De pas zou dus vooral interessant zijn voor dagjes uit, familiebezoeken, weekendjes weg en andere treinreizen waarbij je flexibel buiten de spits kunt reizen.
De genoemde prijs is 49 euro per maand. Voor dat bedrag kun je naar verwachting onbeperkt met de trein reizen in de daluren. Omdat de regeling waarschijnlijk wordt gekoppeld aan een bestaand abonnement, is het nog even afwachten hoe de betaling precies geregeld wordt. Mogelijk gaat het om een tijdelijk verlaagde abonnementsprijs per kalendermaand, maar de definitieve voorwaarden moeten nog worden bevestigd.
Voorlopig lijkt het erop dat de pas alleen voor de 2e klas gaat gelden. Een aparte 1e klas-variant is nog niet aangekondigd. Wie normaal graag 1e klas reist, zal dus moeten wachten op de exacte voorwaarden van NS en de andere vervoerders.